LGD Zielony Pierścień jest członkiem Krajowej Sieci Grup Partnerskich, wspieranej przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska
LGD „Zielony Pierścień” jest koordynatorem lokalnym Bursztynowego Szlaku na odcinku
od Janowca do Dęblina
LGD Zielony Pierścień jest członkiem Krajowej Sieci Grup Partnerskich, wspieranej przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska
LGD „Zielony Pierścień” jest koordynatorem lokalnym Bursztynowego Szlaku na odcinku
od Janowca do Dęblina
„LGD ‘ZP’ w konkursie AgroLiga 2010 zdobyła tytuł Mistrza Rejonowego w kategorii firma”
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - Europa inwestująca w obszary wiejskie
Podmiot odpowiedzialny za realizację Projektu: Bankowe Towarzystwo Rowerowe w Nałęczowie, ul. 1-go Maja 16, 24-150 Nałęczów, e-mail: info@btrnaleczow.pl, tel./fax: (81) 501 41 80, www.btrnaleczow.pl
Wartość ogółem projektu: 100 832,55 zł
Całkowite koszty kwalifikowane Projektu: 100 832,55 zł
Kwota dofinansowania: 90 749,26 zł
Poziom dofinansowania: 90 %
Celem projektu była poprawa turystycznego wizerunku subregionu jako miejsca aktywnego wypoczynku o wyjątkowych walorach przyrodniczo-krajobrazowych i kulturowych.
Zakres rzeczowy projektu obejmował utworzenie 11 Miejsc Przyjaznych Rowerom (MPR) na obszarze miejscowości: Bałtów, Borysów, Celejów, Gołąb, Karmanowice, Kębło, Klementowice, Markuszów, Nowy Gaj, Wojciechów Kolonia Piąta i Zabłocie oraz wyposażenie 7 Izb Produktu Lokalnego (IPL) w Bałtowie, Borysowie, Celejowie, Gołębiu, Klementowicach, Wojciechowie Kolonia Piąta i Zabłociu.
Uzupełnieniem projektu była innowacyjna publikacja zawierająca zbiór 15 wierszowanych wskazówek (questów) wraz z mapkami po wybranych miejscowościach z obszaru wsparcia LGD „Zielony Pierścień”. Opracowanie zostało wydane drukiem w nakładzie 2000 egzemplarzy.
Wydawnictwem tym projekt popularyzuje nowatorską metodę odkrywania dziedzictwa kulturowego i historycznego swojej miejscowości przez aktywną zabawę – guesting. Polega to na tworzeniu nieoznakowanych szlaków (pieszych lub rowerowych), którymi można wędrować, rozwiązując zagadki zawarte w wierszowanych wskazówkach. Dodatkowo 7 questów wydrukowano w postaci ulotki – każdy po 1000 sztuk.
Dzięki realizacji projektu na naszym obszarze powstało 11 atrakcyjnych miejsc dostosowanych do potrzeb rowerzystów, każde jest wyposażone w stojaki na rowery, stół i dwie ławki, zestaw pierwszej pomocy, zestaw narzędzi rowerowych do przeprowadzania podstawowych napraw, kosze na śmieci oraz tablice informacyjną prezentującą mapę z lokalizacją MPR, IPL i miejsc gdzie znajdują się szlaki wypraw odkrywców (questy). Niewątpliwie będzie to w przyszłości sprzyjać rozwojowi turystyki rowerowej w naszym subregionie.
Poprzez swój sieciowy charakter projekt wywarł pozytywny wpływ na cały obszar 11 gmin należących do LGD „Zielony Pierścień”. Sieć Miejsc Przyjaznych Rowerom oraz Izb Produktów Lokalnych promuje zasoby turystyczne z całego podregionu. Ponadto Izby Produktu Lokalnego aktywizują społeczność lokalną, zwłaszcza twórców ludowych i artystów w zakresie utrzymania i promocji dziedzictwa kulturowego naszego regionu.
Termin realizacji Projektu: 21 marzec 2012 - 30 czerwiec 2012
Wizyty z ostatnich 30 dni: 4922
Wszystkie wizyty: 253856
Wszystkie odsłony: 3052282
Użytkownicy online: 5