Local Action Group final
Zielony Pierœcieñ
Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty Data: 27.04.2016

E-pocztówki

Zobacz galerie z: E-Pocztowka

Partnerzy

opublikowano: 2011-11-03 14:07:30

gp_r_2.jpg

 

LGD Zielony Pierścień jest członkiem Krajowej Sieci Grup Partnerskich, wspieranej przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska

 

bursztynowy_szlak_greenways.jpg

LGD „Zielony PierÅ›cieÅ„” jest koordynatorem lokalnym Bursztynowego Szlaku na odcinku
od Janowca do Dęblina


LGD „Zielony PierÅ›cieÅ„” jest partnerem lokalnym NaÅ‚Ä™czowskiego OÅ›rodka Kultury w Programie „Dom Kultury+”
 


ue2.jpg            3.jpg        logo_prow_m1.jpg

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - Europa inwestująca w obszary wiejskie



Questy to przygoda dla turystów i promocja miejscowości

opublikowano: 2011-03-24 14:22:57
Na obszarze Lokalnej Grupy DziaÅ‚ania „Zielony PierÅ›cieÅ„” questing staÅ‚ siÄ™ innowacyjnym i zyskujÄ…cym coraz wiÄ™kszÄ… popularność wÅ›ród mieszkaÅ„ców narzÄ™dziem odkrywania dla turystów dziedzictwa kulturowego i historycznego swojej miejscowoÅ›ci. To intrygujÄ…ca przygoda i najtaÅ„sza promocja każdej miejscowoÅ›ci (nawet tej pozornie maÅ‚o interesujÄ…cej), która kryje ciekawe historie miejsc i ludzi. Tych, którzy tego jeszcze nie odkryli zachÄ™camy do zapoznania siÄ™ z tÄ… metodÄ… i do wspóÅ‚pracy z nami i miÅ‚oÅ›nikami questów.

 

Questing to metoda odkrywania dziedzictwa miejsca polegajÄ…ca na tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wÄ™drować, kierujÄ…c siÄ™ informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach. Kolejne miejsca na trasie odnajduje sie poprzez znalezienie odpowiedzi na zagadkÄ™ i wyszukanie w terenie odpowiadajÄ…cego jej miejsca. Na koÅ„cu szlaku jest umieszczona skrzyneczka, a w niej pieczÄ…tka, której odbicie potwierdza przebycie caÅ‚ej trasy. W USA, gdzie powstaÅ‚a ta koncepcja odkrywania walorów przyrody i dziedzictwa, czÄ™sto questy porównywane sÄ… do poszukiwania skarbów. W Polsce najbliższa jest harcerskiej zabawie w podchody.

 

Tworzenie szlaków (questów) jest procesem, w którym uczestniczÄ… rożni przedstawiciele lokalnej spoÅ‚ecznoÅ›ci; czÄ™sto sÄ… one przygotowywane przez dzieci, mÅ‚odzież czy grupy studentów. Do udziaÅ‚u w ich rozwijaniu zaprasza siÄ™ osoby znajÄ…ce region, majÄ…ce zarówno naukowa wiedzÄ™ specjalistyczna, jak i wiadomoÅ›ci na temat historii, legend czy lokalnych anegdot. Twórcy questów wspóÅ‚pracujÄ… z instytucjami i organizacjami, które mogÄ… dostarczyć im dodatkowych materiaÅ‚ów oraz rzetelnych informacji. Korzysta siÄ™ też z publikacji, map historycznych i wspóÅ‚czesnych, archiwów.

 

W naszej LGD wszystko zaczęło siÄ™ od pierwszego warsztatu, który odbyÅ‚ siÄ™ w NaÅ‚Ä™czowie we wrzeÅ›niu 2010 r. dziÄ™ki wsparciu Fundacji „Partnerstwo dla Åšrodowiska” z Krakowa. W wyniku warsztatów, które poprowadzili: MaÅ‚gorzata Fedas i Krzysztof Florys, powstaÅ‚ pierwszy Quest pt. „NaÅ‚Ä™czów – źródÅ‚o przygody”. W NaÅ‚Ä™czowie zawiÄ…zaÅ‚a siÄ™ także nieformalna grupa miÅ‚oÅ›ników tej metody, która tworzyÅ‚a nastÄ™pne instrukcje do wypraw odkrywców w swojej miejscowoÅ›ci i braÅ‚a udziaÅ‚ w kolejnych warsztatach odbywajÄ…cych siÄ™ w innych gminach pomagajÄ…c w wierszowaniu instrukcji i przygotowaniu oprawy graficznej questu.

 

Z inicjatywy tej grupy NaÅ‚Ä™czowski OÅ›rodek Kultury zorganizowaÅ‚ podczas ferii zimowych dla dzieci i mÅ‚odzieży „WielkÄ… WyprawÄ™ Odkrywców”. Wzięło w niej udziaÅ‚ blisko 70 dzieci z NaÅ‚Ä™czowa i Piotrowic pod NaÅ‚Ä™czowem. Pojawili siÄ™ nawet mali turyÅ›ci z Lublina zachÄ™ceni trzygodzinnÄ… audycjÄ… radiowÄ… poÅ›wiÄ™conÄ… w caÅ‚oÅ›ci questingowi przygotowanÄ… w Radiu Lublin. LGD „Zielony PierÅ›cieÅ„” dziÄ™ki organizowanym warsztatom zainteresowaÅ‚ questami regionalne media.

 

W lutym 2011 r. odbyÅ‚y siÄ™ kolejne dwudniowe szkolenia pn. „Odkrywanie dziedzictwa miejsca -warsztaty edukacji regionalnej metodÄ… questing” zorganizowane przez LokalnÄ… GrupÄ™ DziaÅ‚ania „Zielony PierÅ›cieÅ„”. Tym razem warsztaty odbyÅ‚y siÄ™ w WÄ…wolnicy, z udziaÅ‚em mÅ‚odzieży oraz przedstawicieli organizacji pozarzÄ…dowych, nauczycieli i pasjonatów turystyki. Efektem prac jest Quest pn. „Od Kraka do Sacrum”, który „oprowadza” turystÄ™ szlakiem ciekawych miejsc po WÄ…wolnicy, opowiadajÄ…c o dziejach tej miejscowoÅ›ci i zwiÄ…zanych z niÄ… znanych postaciach. Po dopracowaniu wierszowanego tekstu i uzgodnieniu miejsca ukrycia skarbu, opiekunem Questu bÄ™dzie Towarzystwo PrzyjacióÅ‚ WÄ…wolnicy.

 

LGD „Zielony PierÅ›cieÅ„” zorganizowaÅ‚a także warsztaty w Markuszowie gdzie powstaÅ‚ Quest pn. „Markuszów Jana III Sobieskiego”. Takie zajÄ™cia stajÄ… siÄ™ Å›wietnÄ… inspiracjÄ… dla ich uczestników do tworzenia wÅ‚asnych indywidualnych questów. Dla przykÅ‚adu powstaÅ‚o już kilka indywidualnych questów oprowadzajÄ…cych turystów po mini skansenie „Wojciechosko Zagroda” pod Wojciechowem.

 

Mamy nadziejÄ™, że w tym roku powstanie na naszym obszarze jeszcze kilkanaÅ›cie questów, które bÄ™dÄ… ciekawÄ… ofertÄ… turystycznÄ… dla goÅ›ci odwiedzajÄ…cych nasz subregion, stanowiÄ…cÄ… doskonaÅ‚e uzupeÅ‚nienie oznakowanych szlaków i tras turystycznych.

 

                markuszow_warsztaty.jpg
                  Warsztaty w Markuszowie

                markuszow_pieczec.jpg
                  Pieczęć skarbu questu "Markuszów Jana III Sobieskiego"

               markuszow_kosciol.jpg
                  Grafika do questu autorstwa Kamili Bartuzi, jednej z uczestniczek warsztatów

                markuszow_warsztay_1.jpg
                  Wyprawa w teren - identyfikacja kluczowych obiektów i miejsc

                wawolnicawarsztaty.jpg
                 Warsztaty w WÄ…wolnicy

               wawolnica_mapa.jpg
                 OdrÄ™czna mapka questu przygotowana na warsztatach

Filtruj:

X