LGD Zielony Pierścień jest członkiem Krajowej Sieci Grup Partnerskich, wspieranej przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska
LGD „Zielony Pierścień” jest koordynatorem lokalnym Bursztynowego Szlaku na odcinku
od Janowca do Dęblina
LGD Zielony Pierścień jest członkiem Krajowej Sieci Grup Partnerskich, wspieranej przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska
LGD „Zielony Pierścień” jest koordynatorem lokalnym Bursztynowego Szlaku na odcinku
od Janowca do Dęblina
„LGD ‘ZP’ w konkursie AgroLiga 2010 zdobyła tytuł Mistrza Rejonowego w kategorii firma”
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - Europa inwestująca w obszary wiejskie
Podmiot odpowiedzialny za realizację Projektu: Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie, Wojciechów 9, 24-204 Wojciechów, e-mail: gok@agroturystyka.pl, tel./fax: (81) 517 72 10, (81) 517 76 22, www.gokwojciechow.pl
Wartość ogółem projektu: 45 092,46 zł
Całkowite koszty kwalifikowane Projektu: 45 092,46 zł
Kwota dofinansowania: 38 328,44 zł
Poziom dofinansowania: 85 %
Celem projektu był rozwój oferty turystycznej w oparciu o zasoby dziedzictwa kulturowego, historycznego oraz tradycje kowalskie, a w konsekwencji zwiększenie liczby turystów odwiedzających obszar działania LGD „Zielony Pierścień”.
Zakres rzeczowy projektu obejmował organizację wydarzenia kulturalnego o charakterze festynowym oraz stworzenie interaktywnej gry dydaktycznej „Wędrówka Śladami Przeszłości”. Festyn odbył się 24 czerwca 2012 roku na placu przy Wieży Ariańskiej w Wojciechowie – w miejscu gdzie na przełomie XIV i XV wieku wznosił się średniowieczny zamek otoczony fosą. Imprezę uświetniły występy zespołów artystycznych prezentujących repertuar ludowy charakterystyczny dla terenu południowo-wschodniej Polski oraz inscenizacja teatralna pod tytułem „W Wojciechowskim Grodzisku” przygotowana przez grupę aktorów z Agencji Artystycznej „Scena Juno”.
Bohaterami przedstawienia byli ówcześni właściciele Wojciechowa – Jan i Zofia Pileccy. Podczas widowiska zaprezentowano zwyczaje, stroje i rzemiosło średniowieczne. Były również pokazy walk rycerskich oraz zabawy kuglarskie z udziałem szczudlarza.
Dodatkową atrakcją podczas festynu było zwiedzanie Muzeum Kowalstwa, gdzie znajdują się eksponaty ilustrujące narzędzia i broń z okresu średniowiecza oraz Wojciechowskiego Muzeum Regionalnego, które posiada w swoich zbiorach przedmioty pochodzące z wykopalisk archeologicznych. W zorganizowanym w ramach projektu festynie wzięło udział ok. 800 osób m.in. dzieci i młodzież szkolna oraz osoby dorosłe.
Interaktywna gra edukacyjna wykonana w ramach projektu stanowi nowoczesną, multimedialną formę przekazu treści historycznych i kulturowych. Gra powstała w oparciu o fakty historyczne Gminy Wojciechów oraz tradycje kulturowe związane z kowalstwem. Obecnie gra cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Dzięki niej młodzi ludzie zdobywają wiedzę o historii, tradycjach rzemieślniczych oraz średniowiecznych szlakach obszaru jaki zamieszkują. W przyszłości może to stanowić dla nich inspirację do aktywnego zaangażowania się w życie lokalne społeczności. Aktualnie gra jest udostępniana dla zwiedzających w Wojciechowskim Muzeum Regionalnym mieszczącym się na trzecim piętrze Wieży Ariańskiej oraz na stronie internetowej Wojciechowskiego Ośrodka Kultury.
Gra interaktywno-dydaktyczna "Wędrówka Śladami Przeszłości"
Impreza tematyczna zrealizowana w ramach Projektu miała charakter edukacyjny. Przybliżyła zarówno mieszkańcom obszaru Lokalnej Grupy Działania „Zielony Pierścień” jak i turystom historię Wojciechowa oraz tradycje podregionu. Festyn na stałe wpisał się do kalendarza imprez Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie, co z pewnością wzbogaci ofertę kulturalną naszego subregionu. Ponadto impreza stanowi odpowiedź na potrzeby turystów, którzy chcą zdobyć wiedzę o regionie jaki odwiedzają.
Termin realizacji Projektu: 23 marzec 2012 - 30 czerwiec 2012
Wizyty z ostatnich 30 dni: 4922
Wszystkie wizyty: 253856
Wszystkie odsłony: 3052280
Użytkownicy online: 5