LGD Zielony Pierścień jest członkiem Krajowej Sieci Grup Partnerskich, wspieranej przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska
LGD „Zielony Pierścień” jest koordynatorem lokalnym Bursztynowego Szlaku na odcinku
od Janowca do Dęblina
LGD Zielony Pierścień jest członkiem Krajowej Sieci Grup Partnerskich, wspieranej przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska
LGD „Zielony Pierścień” jest koordynatorem lokalnym Bursztynowego Szlaku na odcinku
od Janowca do Dęblina
„LGD ‘ZP’ w konkursie AgroLiga 2010 zdobyła tytuł Mistrza Rejonowego w kategorii firma”
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - Europa inwestująca w obszary wiejskie
Przedstawiciele Lokalnej Grupy Działania „Zielony Pierścień” oraz Powiatu Puławskiego wzięli udział w konferencji poświęconej efektom projektów realizowanych i finansowanych w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
Konferencja odbyła się w Krakowie 29 października br., a zorganizowało ją Centrum Projektów Polska Cyfrowa, instytucja odpowiedzialna za realizację szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Szwajcarii, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Centrum Projektów Polska Cyfrowa, wnioskodawcy realizowanych projektów ze wschodniej Polski oraz przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe jako beneficjenci końcowi Programu Szwajcarskiego.
Podczas konferencji zostały zaprezentowane trzy tematy, które były ważne w projektach wspieranych ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy: (1) produkt lokalny; (2) rozwój i promocja turystyki oraz (3) rozwój działalności gospodarczej i start-upy (zakładanie działalności gospodarczej przez mieszkańców).
Te same tematy były przedmiotem dyskusji w grupach panelowych, w których wzięli udział uczestnicy konferencji.
Przypomnijmy, że Lokalna Grupa Działania „Zielony Pierścień” była operatorem dotacji w ramach projektu partnerskiego pn. „EUROszansa dla Lubelszczyzny …”, który w latach 2011-2015 był finansowany ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Z tego projektu w ramach ogłaszanych konkursów oprócz podmiotów sektora publicznego, organizacji pozarządowych, kościołów i właścicieli agrokwater z dotacji korzystali także lokalni przedsiębiorcy i osoby fizyczne, które zakładały własne firmy.
W ramach w/w projektu na naszym obszarze wsparcie otrzymało w sumie 55 przedsiębiorców, w tym 31 osób, które założyły nową działalność gospodarczą (start-up). Dofinansowanie na start-up wyniosło około 40 tys. zł (na 1 projekt) i stanowiło 70% wartości netto projektu. Z 31 umów na założenie firmy, 12 dotyczyło uruchomienia obiektów noclegowych (pensjonaty, kwatery), 5 – wypożyczalni kajaków i organizacji spływów kajakowych; 5 – uruchomienia obiektów gastronomicznych (restauracje, ciastkarnie) i 9 – uruchomienie atrakcji turystycznych (np. jazdy konne, park rozrywki itp.). 49% nowo utworzonych firm prowadzi już swoją działalność ponad 2 lata.
Na obszarze działania LGD „Zielony Pierścień” modelowo rozwija się legalna przedsiębiorczość oparta na produktach lokalnych i tradycyjnych. Działają tutaj np. 2 rodzinne przetwórnie owoców („Manufaktura Różana” w Starej Wsi pod Końskowolą, „Moje Owoce” w Klementowicach), Olejarnia „Skarby Natury” w Zabłociu pod Markuszowem, 2 masarnie (jedna rodzinna w Bronicach pod Nałeczowem, druga prowadzona przez Spółdzielnię Gminną „Samopomoc Chłopska" w Baranowie), rodzinna piekarnia w Śniadówce pod Baranowem czy kilka restauracji serwujących w menu produkty lokalne. Ich wyroby są wytwarzane z własnych surowców. Wiele z tych podmiotów nie istniałoby gdyby nie wsparcie z grantów szwajcarskich.
Na tle innych regionów Polski tak wiele rodzinnych firm działających na obszarze LGD „Zielony Pierścień”, które postawiły na produkt lokalny to naprawdę zjawisko wyjątkowe.
Degustacja lokalnych przetworów z obszaru LGD "Zielony Pierścień" podczas konferencji
Konfitura z owoców róży z Manufaktury Różanej pod Końskowolą
Mus gruszkowy z przetwórni "Moje Owoce" z Klementowic pod Kurowem
Produkty lokalne z Małopolski
Wizyty z ostatnich 30 dni: 4907
Wszystkie wizyty: 253841
Wszystkie odsłony: 3051989
Użytkownicy online: 8