Local Action Group final
Zielony Piercie
Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty Data: 27.04.2016

E-pocztówki

Zobacz galerie z: E-Pocztowka

Partnerzy

opublikowano: 2011-11-03 14:07:30

gp_r_2.jpg

 

LGD Zielony Pierścień jest członkiem Krajowej Sieci Grup Partnerskich, wspieranej przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska

 

bursztynowy_szlak_greenways.jpg

LGD „Zielony Pierścień” jest koordynatorem lokalnym Bursztynowego Szlaku na odcinku
od Janowca do Dęblina


LGD „Zielony Pierścień” jest partnerem lokalnym Nałęczowskiego Ośrodka Kultury w Programie „Dom Kultury+”
 


Osiągnięcia

opublikowano: 2011-05-25 10:47:38

agroliga_2010.jpg

„LGD ‘ZP’ w konkursie AgroLiga 2010 zdobyła tytuł Mistrza Rejonowego w kategorii firma”

ue2.jpg            3.jpg        logo_prow_m1.jpg

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - Europa inwestująca w obszary wiejskie



Przedsiębiorczość na bazie produktów lokalnych i tradycyjnych rozwija się u nas modelowo. To nasz wniosek z konferencji w Krakowie
opublikowano: 2015-10-30 16:27:19

 

Przedstawiciele Lokalnej Grupy Działania „Zielony Pierścień” oraz Powiatu Puławskiego wzięli udział w konferencji poświęconej efektom projektów realizowanych i finansowanych w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

 

 

Konferencja odbyła się w Krakowie 29 października br., a zorganizowało ją Centrum Projektów Polska Cyfrowa, instytucja odpowiedzialna za realizację szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Szwajcarii, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Centrum Projektów Polska Cyfrowa, wnioskodawcy realizowanych projektów ze wschodniej Polski oraz przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe jako beneficjenci końcowi Programu Szwajcarskiego.

 

Podczas konferencji zostały zaprezentowane trzy tematy, które były ważne w projektach wspieranych ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy: (1) produkt lokalny; (2) rozwój i promocja turystyki oraz (3) rozwój działalności gospodarczej i start-upy (zakładanie działalności gospodarczej przez mieszkańców).

 

Te same tematy były przedmiotem dyskusji w grupach panelowych, w których wzięli udział uczestnicy konferencji.

 

 

 

 

Przypomnijmy, że Lokalna Grupa Działania „Zielony Pierścień” była operatorem dotacji w ramach projektu partnerskiego pn. „EUROszansa dla Lubelszczyzny …”, który w latach 2011-2015 był finansowany ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Z tego projektu w ramach ogłaszanych konkursów oprócz podmiotów sektora publicznego, organizacji pozarządowych, kościołów i właścicieli agrokwater z dotacji korzystali także lokalni przedsiębiorcy i osoby fizyczne, które zakładały własne firmy.

 

W ramach w/w projektu na naszym obszarze wsparcie otrzymało w sumie 55 przedsiębiorców, w tym 31 osób, które założyły nową działalność gospodarczą (start-up). Dofinansowanie na start-up wyniosło około 40 tys. zł (na 1 projekt) i stanowiło 70% wartości netto projektu. Z 31 umów na założenie firmy, 12 dotyczyło uruchomienia obiektów noclegowych (pensjonaty, kwatery),  5 – wypożyczalni kajaków i organizacji spływów kajakowych; 5 – uruchomienia obiektów gastronomicznych (restauracje, ciastkarnie) i 9 – uruchomienie atrakcji turystycznych (np. jazdy konne, park rozrywki itp.). 49% nowo utworzonych firm prowadzi już swoją działalność ponad 2 lata.

 

Na obszarze działania LGD „Zielony Pierścień” modelowo rozwija się legalna przedsiębiorczość oparta na produktach lokalnych i tradycyjnych. Działają tutaj np. 2 rodzinne przetwórnie owoców („Manufaktura Różana” w Starej Wsi pod Końskowolą, „Moje Owoce” w Klementowicach), Olejarnia „Skarby Natury” w Zabłociu pod Markuszowem, 2 masarnie (jedna rodzinna w Bronicach pod Nałeczowem, druga prowadzona przez Spółdzielnię Gminną „Samopomoc Chłopska" w Baranowie), rodzinna piekarnia w Śniadówce pod Baranowem czy kilka restauracji serwujących w menu produkty lokalne. Ich wyroby są wytwarzane z własnych surowców. Wiele z tych podmiotów nie istniałoby gdyby nie wsparcie z grantów szwajcarskich.

 

Na tle innych regionów Polski tak wiele rodzinnych firm działających na obszarze LGD „Zielony Pierścień”,  które postawiły na produkt lokalny to naprawdę zjawisko wyjątkowe.

 

 

 

 

 

 

Degustacja lokalnych przetworów z obszaru LGD "Zielony Pierścień" podczas konferencji

 

 

 

 

Konfitura z owoców róży z Manufaktury Różanej pod Końskowolą

 

 

Mus gruszkowy z przetwórni "Moje Owoce" z Klementowic pod Kurowem

 

 

 

 

Produkty lokalne z Małopolski

powrót

Filtruj:

X