Local Action Group final
Zielony Piercie
Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty Data: 27.04.2016

E-pocztówki

Zobacz galerie z: E-Pocztowka

Partnerzy

opublikowano: 2011-11-03 14:07:30

gp_r_2.jpg

 

LGD Zielony Pierścień jest członkiem Krajowej Sieci Grup Partnerskich, wspieranej przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska

 

bursztynowy_szlak_greenways.jpg

LGD „Zielony Pierścień” jest koordynatorem lokalnym Bursztynowego Szlaku na odcinku
od Janowca do Dęblina


LGD „Zielony Pierścień” jest partnerem lokalnym Nałęczowskiego Ośrodka Kultury w Programie „Dom Kultury+”
 


Osiągnięcia

opublikowano: 2011-05-25 10:47:38

agroliga_2010.jpg

„LGD ‘ZP’ w konkursie AgroLiga 2010 zdobyła tytuł Mistrza Rejonowego w kategorii firma”

ue2.jpg            3.jpg        logo_prow_m1.jpg

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - Europa inwestująca w obszary wiejskie



Reportaż o turystyce i produktach lokalnych na obszarze LGD "Zielony Pierścień". W Radio Lublin - 5 marca, w najbliższą sobotę
opublikowano: 2016-03-01 15:23:40

W Radio Lublin usłyszycie, a tutaj zobaczycie bohaterów reportażu, którzy promują nasz region produkując i sprzedając produkty lokalne i tradycyjne. Oczywiście to nie są wszyscy lokalni producenci. W tej audycji musieliśmy ograniczyć się tylko do kilku. 

 

 

Cały reportaż i dyskusję w studio z udziałem bohaterów reportażu i zaproszonych gości na temat turystyki i przedsiębiorczości zwiazanej z produktami lokalnymi usłyszycie w najbliższą sobotę, 5 marca w Radio Lublin, od godz. 11 do 12 w audycji Czesławy Borowik "Kalejdoskop Regionalny".

 

Poniżej zdjęcia ilustrujące gdzie i jak "od kuchni" powstawał reportaż.

 

Zaczęliśmy od masarni „Swojskie wędliny” w Bronicach koło Nałęczowa www.swojskiewedliny.com  prowadzonej przez Marię Kruk i jej męża Zbigniewa. Właścicielka firmy to bardzo dzielna kobieta, udało jej się pokonać bardzo wiele przepisów, żeby legalnie produkować swojskie wędliny. Wcześniej w ramach swojego gospodarstwa rolnego zajmowała się produkcją żywca na sprzedaż. Ale kiedy taki biznes (z powodu niskich cen) przestał być opłacalny pomyślała o tym, żeby własny surowiec przetwarzać na gotowy wędliniarski produkt. Założyła firmę, zbudowała masarnię i produkuje wędliny naturalnymi i tradycyjnymi metodami. Takich firm z wędlinami w wersji „nie przemysłowej” jest w naszym województwie bardzo mało, może jeszcze dwie.  Masarnia ma kilkanaście certyfikowanych produktów lokalnych i jeden tradycyjny. To wyroby wysokiej jakości.

 

Kolejnym naszym punktem była kawiarnio-ciastkarnia „Serokomlawww.janowiec.serokomla.com.pl w Janowcu. Położona w samym centrum tej pięknej miejscowości, przy ryneczku i przy rowerowym Bursztynowym Szlaku Greenways, z widokiem na monumentalny zamek na wzgórzu, jest miejscem obowiązkowo odwiedzanym przez turystów. Mieści się tu nie tylko kawiarnia, ale też pensjonat z pokojami, restauracja i co najważniejsze duża witryna z produktami lokalnymi z Janowca i regionu. Firma promuje swoje wyroby, ale także i innych producentów lokalnych jak np. wina z pobliskiej winnicy „Rzeczyca”.

 

Następnie odwiedziliśmy restaurację „Bajgielwww.bajgiel-kazimierz.pl w Kazimierzu Dolnym prowadzoną  przez małżeństwo Joannę i Andrzeja Kozłowskich. Nazwa pochodzi od pieczywa „bajgiel” (które jest certyfikowanym przez nas produktem lokalnym), który piekła i sprzedawała w Kazimierzu Dolnym w międzywojniu prababcia p. Joanny – p. Julianna Grasińska, która wtedy prowadziła znaną karczmę i pensjonat  „Nadwiślanka” (rodzinny spichlerz przy ul. Tyszkiewicza w Kazimierzu Dolnym). Restauracja specjalizuje się w bajglu wszelkiej postaci oraz w kuchni regionalnej i żydowskiej. Tym chcą zachęcić do siebie turystów.

 

Byliśmy także w winnicy „Rzeczyca” pod Kazimierzem Dolnym. to winnica prowadzona przez p. Rafała Adamczyka, który wraz z małżonką spod Warszawy przeniósł się do wsi Rzeczyca, żeby w bajecznie pięknym miejscu założyć winnicę i produkować wino. Robi to od wielu lat, aktywnie działa też w Stowarzyszeniu Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły z siedzibą w Janowcu. Jako jeden z pierwszych winiarzy w naszym regionie zaczął produkować i sprzedawać lokalne wino. Ma 6 win certyfikowanych przez nas jako produkt lokalny. Jego winnica znajduje się na naszym rowerowym szlaku lokalnych winnic, który będziemy promować w tym roku po raz pierwszy.

 

Naszym ostatnim przystankiem była knajpka „Ararat” w Nałęczowie prowadzona przez rodowitych Ormian, p. Artura Mejlumiana wraz z małżonką, którzy z Nałęczowem są związani już od ponad 20 lat. Od 2015 r. prowadzą w Nałęczowie ten lokal i ciągle mają kolejki turystów. Każdy chce spróbować jaka jest ta prawdziwa ormiańska kuchnia.

 

Audycja jest współfinansowana przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej z projektu "EUROszansa dla Lubelszczyzny ..." wdrażanego przez Lokalną Grupę Działania "Zielony Pierścień", Powiat Puławski, Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli i Lubelski Ośrodek Samopomocy.

 

Masarnia "Swojskie wędliny" w Bronicach koło Nałęczowa:

 

 

Maria Kruk, właścicielka masarni "Swojskie wędliny"

 

 

 

 

 

 

Kiełbasa bronicka, certyfikowany produkt lokalny i tradycyjny

 

 

 

 

 

 

Kawiarnia "Serokomla" w Janowcu

 

 

 

 

 

Blanka Harwas, właścicielka kawiarni

 

 

 

 

Janowiecki zamek z ciasta to certyfikowany produkt lokalny

 

 

 

 

Restauracja "Bajgiel" w Kazimierzu Dolnym

 

Andrzej Kozłowski, współwłaściciel restauracji

 

 

W restauracji można nie tylko pysznie zjeść, ale i obejrzeć pamiątki rodzinne

 

 

Mistrz kuchni wie wszystko o bajglu w każdej postaci

 

 

A oto i sam bajgiel z sałatką

 

 

Wycinek z lokalnej prasy z przed lat

 

 

Winnica "Rzeczyca" z Rzeczycy koło Kazimierza Dolnego

 

 

 

Rafał Adamczyk, winiarz i szef winnicy

 

 

 

 

Bar "Ararat" w Nałęczowie

 

 

 

Artur Mejlumyan z małżonką

 

 

Dolma - gołąbki w liściach winogron, certyfikowany produkt lokalny do nabycia w knajpce "Ararat"

 

 

 

Warzywa z buraczkami w occie po ormiańsku

 

 

 

 

Ceramika rodem z Armenii

 

 

powrót

Filtruj:

X