LGD Zielony Pierścień jest członkiem Krajowej Sieci Grup Partnerskich, wspieranej przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska
LGD „Zielony Pierścień” jest koordynatorem lokalnym Bursztynowego Szlaku na odcinku
od Janowca do Dęblina
LGD Zielony Pierścień jest członkiem Krajowej Sieci Grup Partnerskich, wspieranej przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska
LGD „Zielony Pierścień” jest koordynatorem lokalnym Bursztynowego Szlaku na odcinku
od Janowca do Dęblina
„LGD ‘ZP’ w konkursie AgroLiga 2010 zdobyła tytuł Mistrza Rejonowego w kategorii firma”
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - Europa inwestująca w obszary wiejskie
W Radio Lublin usłyszycie, a tutaj zobaczycie bohaterów reportażu, którzy promują nasz region produkując i sprzedając produkty lokalne i tradycyjne. Oczywiście to nie są wszyscy lokalni producenci. W tej audycji musieliśmy ograniczyć się tylko do kilku.
Cały reportaż i dyskusję w studio z udziałem bohaterów reportażu i zaproszonych gości na temat turystyki i przedsiębiorczości zwiazanej z produktami lokalnymi usłyszycie w najbliższą sobotę, 5 marca w Radio Lublin, od godz. 11 do 12 w audycji Czesławy Borowik "Kalejdoskop Regionalny".
Poniżej zdjęcia ilustrujące gdzie i jak "od kuchni" powstawał reportaż.
Zaczęliśmy od masarni „Swojskie wędliny” w Bronicach koło Nałęczowa www.swojskiewedliny.com prowadzonej przez Marię Kruk i jej męża Zbigniewa. Właścicielka firmy to bardzo dzielna kobieta, udało jej się pokonać bardzo wiele przepisów, żeby legalnie produkować swojskie wędliny. Wcześniej w ramach swojego gospodarstwa rolnego zajmowała się produkcją żywca na sprzedaż. Ale kiedy taki biznes (z powodu niskich cen) przestał być opłacalny pomyślała o tym, żeby własny surowiec przetwarzać na gotowy wędliniarski produkt. Założyła firmę, zbudowała masarnię i produkuje wędliny naturalnymi i tradycyjnymi metodami. Takich firm z wędlinami w wersji „nie przemysłowej” jest w naszym województwie bardzo mało, może jeszcze dwie. Masarnia ma kilkanaście certyfikowanych produktów lokalnych i jeden tradycyjny. To wyroby wysokiej jakości.
Kolejnym naszym punktem była kawiarnio-ciastkarnia „Serokomla” www.janowiec.serokomla.com.pl w Janowcu. Położona w samym centrum tej pięknej miejscowości, przy ryneczku i przy rowerowym Bursztynowym Szlaku Greenways, z widokiem na monumentalny zamek na wzgórzu, jest miejscem obowiązkowo odwiedzanym przez turystów. Mieści się tu nie tylko kawiarnia, ale też pensjonat z pokojami, restauracja i co najważniejsze duża witryna z produktami lokalnymi z Janowca i regionu. Firma promuje swoje wyroby, ale także i innych producentów lokalnych jak np. wina z pobliskiej winnicy „Rzeczyca”.
Następnie odwiedziliśmy restaurację „Bajgiel” www.bajgiel-kazimierz.pl w Kazimierzu Dolnym prowadzoną przez małżeństwo Joannę i Andrzeja Kozłowskich. Nazwa pochodzi od pieczywa „bajgiel” (które jest certyfikowanym przez nas produktem lokalnym), który piekła i sprzedawała w Kazimierzu Dolnym w międzywojniu prababcia p. Joanny – p. Julianna Grasińska, która wtedy prowadziła znaną karczmę i pensjonat „Nadwiślanka” (rodzinny spichlerz przy ul. Tyszkiewicza w Kazimierzu Dolnym). Restauracja specjalizuje się w bajglu wszelkiej postaci oraz w kuchni regionalnej i żydowskiej. Tym chcą zachęcić do siebie turystów.
Byliśmy także w winnicy „Rzeczyca” pod Kazimierzem Dolnym. to winnica prowadzona przez p. Rafała Adamczyka, który wraz z małżonką spod Warszawy przeniósł się do wsi Rzeczyca, żeby w bajecznie pięknym miejscu założyć winnicę i produkować wino. Robi to od wielu lat, aktywnie działa też w Stowarzyszeniu Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły z siedzibą w Janowcu. Jako jeden z pierwszych winiarzy w naszym regionie zaczął produkować i sprzedawać lokalne wino. Ma 6 win certyfikowanych przez nas jako produkt lokalny. Jego winnica znajduje się na naszym rowerowym szlaku lokalnych winnic, który będziemy promować w tym roku po raz pierwszy.
Naszym ostatnim przystankiem była knajpka „Ararat” w Nałęczowie prowadzona przez rodowitych Ormian, p. Artura Mejlumiana wraz z małżonką, którzy z Nałęczowem są związani już od ponad 20 lat. Od 2015 r. prowadzą w Nałęczowie ten lokal i ciągle mają kolejki turystów. Każdy chce spróbować jaka jest ta prawdziwa ormiańska kuchnia.
Audycja jest współfinansowana przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej z projektu "EUROszansa dla Lubelszczyzny ..." wdrażanego przez Lokalną Grupę Działania "Zielony Pierścień", Powiat Puławski, Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli i Lubelski Ośrodek Samopomocy.
Masarnia "Swojskie wędliny" w Bronicach koło Nałęczowa:
Maria Kruk, właścicielka masarni "Swojskie wędliny"
Kiełbasa bronicka, certyfikowany produkt lokalny i tradycyjny
Kawiarnia "Serokomla" w Janowcu
Blanka Harwas, właścicielka kawiarni
Janowiecki zamek z ciasta to certyfikowany produkt lokalny
Restauracja "Bajgiel" w Kazimierzu Dolnym
Andrzej Kozłowski, współwłaściciel restauracji
W restauracji można nie tylko pysznie zjeść, ale i obejrzeć pamiątki rodzinne
Mistrz kuchni wie wszystko o bajglu w każdej postaci
A oto i sam bajgiel z sałatką
Wycinek z lokalnej prasy z przed lat
Winnica "Rzeczyca" z Rzeczycy koło Kazimierza Dolnego
Rafał Adamczyk, winiarz i szef winnicy
Bar "Ararat" w Nałęczowie
Artur Mejlumyan z małżonką
Dolma - gołąbki w liściach winogron, certyfikowany produkt lokalny do nabycia w knajpce "Ararat"
Warzywa z buraczkami w occie po ormiańsku
Ceramika rodem z Armenii
Wizyty z ostatnich 30 dni: 4907
Wszystkie wizyty: 253841
Wszystkie odsłony: 3051987
Użytkownicy online: 8