LGD Zielony Pierścień jest członkiem Krajowej Sieci Grup Partnerskich, wspieranej przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska
LGD „Zielony Pierścień” jest koordynatorem lokalnym Bursztynowego Szlaku na odcinku
od Janowca do Dęblina
LGD Zielony Pierścień jest członkiem Krajowej Sieci Grup Partnerskich, wspieranej przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska
LGD „Zielony Pierścień” jest koordynatorem lokalnym Bursztynowego Szlaku na odcinku
od Janowca do Dęblina
„LGD ‘ZP’ w konkursie AgroLiga 2010 zdobyła tytuł Mistrza Rejonowego w kategorii firma”
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - Europa inwestująca w obszary wiejskie
Pierwszy Festiwal Produktu Lokalnego, który odbył się w Nałęczowie 25 lipca br. był wielkim i uroczystym finałem pierwszej edycji przyznania Znaku Promocyjnego „Produkt Lokalny Zielonego Pierścienia” przez Kapitułę Znaku oraz Zarząd Lokalnej Grupy Działania „Zielony Pierścień”.
Spośród zgłoszonych blisko 80 propozycji w pięciu kategoriach (produkt spożywczy, zespół regionalny, impreza/wydarzenie, produkt usługowy i sztuka/rękodzieło) wytypowano 47 produktów lokalnych. Prawie wszystkie z tych produktów można było zobaczyć i degustować podczas Festiwalu na stoiskach przygotowanych przez ich wytwórców.
Pod wielką halą namiotową wytwórcy urządzili ponad 30 stoisk. Zaprezentowano zarówno produkty spożywcze jak i rękodzieło. Promowano także produkty usługowe jak szlaki turystyczne oraz agrokwatery. Odbyła się również prezentacja tkania przez Krystynę Nakonieczną z Borysowa (gmina Żyrzyn) oraz garncarstwa przez Władysława Maśnego z Baranowa i Małgorzatę Kowalczyk z Wojciechowa. Z kolei Józef Majewski, kustosz Muzeum Nietypowych Rowerów z Gołębia, nie tylko sam prezentował jazdę na wymyślonych przez siebie niezwykłych wehikułach, ale zachęcał do niej także widzów.
Podczas Festiwalu wytwórcy produktów lokalnych opowiadali o swojej pracy przy stoiskach oraz na scenie głównej w czasie zarezerwowanym specjalnie dla nich. Festiwal uświetniły występy Kapeli Nałęczowskiej, Kapeli Wojciechowskiej, Zespołu Wokalno-Instrumentalnego z Gołębia, zespołów śpiewaczych: Kaolinki oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Baranowa a także zespołu folkowego ROZ z Rudy Śląskiej jako gościa specjalnego.
Najważniejszym momentem Festiwalu było wręczenie certyfikatów Znaku Promocyjnego oraz drobnych upominków wytwórcom produktów lokalnych. Zarząd LGD przyznał dodatkowo 16 nagród specjalnych dla szczególnie wyróżniających się autorów (nie zawsze docenianych), którzy swoją działalnością wnoszą wielki wkład w powstawanie ciekawych inicjatyw lokalnych i promowanie obszaru LGD. Nagrody wręczane przez Sławomira Kamińskiego - Starostę Puławskiego, Andrzej Ćwieka – Burmistrza Nałęczowa, Zbigniewa Pacholika – prezesa LGD oraz wójtów gmin należących do LGD otrzymali: Stowarzyszenie „U Źródeł Ciemięgi” z Miłocina (gmina Wojciechów), Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych Gminy Markuszów, Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Wilki” z Żyrzyna, Zespół Tańca Ludowego „Bystrzacy” z Wąwolnicy, Władysław Maśny (garncarz) z Baranowa, Małgorzata Urban (rękodzieło) z Klubu Twórców Ludowych z Kazimierza Dolnego, Klub Haftu „Ziemianka” z Nałęczowa, Janina Furtak (tkactwo) z Żyrzyna, Krystyna Nakonieczna (tkactwo) z Borysowa (gmina Żyrzyn), Anna i Tadeusz Sadurscy – Gospodarstwo Agroturystyczne „Przy Wąwozie” z Karmanowic (gmina Wąwolnica), Józef Majewski z Muzeum Nietypowych Rowerów z Gołębia, Małgorzata Kowalczyk z mini skansenu „Wojciechosko Zagroda” z Wojciechowa, Anna Sidor z Grabówek (gmina Wąwolnica), Anna i Jacek Kowalscy – Kwatera Agroturystyczna „Gajowianka” z Wojciechowa, Maria Struska z Markuszowa oraz Stowarzyszenie „Aktywna Wieś” w Drzewcach (gmina Nałęczów).
Wystawcy oraz organizator imprezy – LGD „Zielony Pierścień” nie kryli zadowolenia z dużej liczby widzów przybyłych na Festiwal. Produkty lokalne cieszyły się dużym wzięciem widzów- degustatorów i kupujących.
Po sukcesie Pierwszego Festiwalu LGD myśli już nad formułą kolejnej edycji, być może wzbogaconą o gości zagranicznych.
Zarząd LGD składa serdeczne podziękowania wszystkim wystawcom i artystom dzięki którym ten Festiwal mógł się odbyć a także Burmistrzowi Nałęczowa, Straży Miejskiej i Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Nałęczowie za pomoc w organizacji imprezy.
Przypominamy, że Festiwal współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Starosta Puławski i Burmistrz Nałęczowa.
Sponsor: Bank Spółdzielczy w Nałęczowie.
Stoisko z nalewkami z Młyna Hipolit.
Stoisko z gminy Baranów.
Produkty regionalne i lokalne Gminnej Spółdzielni z Baranowa
Stoiska Koła Gospodyń Wiejskich z Celejowa
Mleczne produkty z Zawady
Produkty lokalne z "Gajowianki" z gminy Wojciechów
Pszczelarz Roman Wolny z pszczółką Mają i miodami z Kazimierza Dolnego
Małgorzata Kowalczyk zaprasza do "Wojciechoski Zagrody"
Występ Kapeli Nałęczowskiej
Klienci degustują ... lokalne produkty
Występ zespołu śpiewaczego z Baranowa
Kapela Nałęczowska zabawia publiczność
Popisy na nietypowych rowerach Józefa Majewskiego
Dorośli i dzieci próbują swych sił na cudacznych rowerach J. Majewskiego
Pokaz tkania Krystyny Nakoniecznej z Borysowa
Wręczenie certyfikatów i nagród.
Pokaz garncarstwa.
laureaci I edycji Festiwalu Produktu Lokalnego
Wizyty z ostatnich 30 dni: 4907
Wszystkie wizyty: 253841
Wszystkie odsłony: 3052041
Użytkownicy online: 5