LGD Zielony Pierścień jest członkiem Krajowej Sieci Grup Partnerskich, wspieranej przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska
LGD „Zielony Pierścień” jest koordynatorem lokalnym Bursztynowego Szlaku na odcinku
od Janowca do Dęblina
LGD Zielony Pierścień jest członkiem Krajowej Sieci Grup Partnerskich, wspieranej przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska
LGD „Zielony Pierścień” jest koordynatorem lokalnym Bursztynowego Szlaku na odcinku
od Janowca do Dęblina
„LGD ‘ZP’ w konkursie AgroLiga 2010 zdobyła tytuł Mistrza Rejonowego w kategorii firma”
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - Europa inwestująca w obszary wiejskie
Serdecznie zapraszamy na nieodpłatne dwudniowe szkolenie połączone z warsztatami pn. „Questing – odkrywanie dziedzictwa miejsca. Warsztaty edukacji regionalnej metodą questing”, które odbędzie się w dniach 26-27 stycznia 2011 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Gołębiu (gm. Puławy).
Questing (z ang. poszukiwanie) to inaczej turystyka z zagadkami. Polega na tym, że turysta dostaje mapę i opis questu czyli napisane prozą albo najlepiej wierszem zadanie do wykonania. Wędruje zgodnie z instrukcjami rozwiązując zagadki i łamigłówki. Dzięki temu poznaje obszar po którym się porusza – jego walory przyrodnicze, historię oraz dziedzictwo kulturowe. Na końcu szlaku organizator questu przygotowuje dla turysty skarb – przeważnie skrzyneczkę z pieczątką poświadczającą, że rozwiązał quest.
Ta forma turystyki świetnie rozwija się od 15 lat w USA. Efektem questu ma być przybliżenie lokalnej społeczności i turystom m.in. bogactwa przyrodniczego, kulturowego i historycznego danego regionu.
Chcielibyśmy, aby w naszym subregionie w ciągu najbliższego roku powstało wiele questów, które będą dodatkową atrakcją turystyczną – produktem turystycznym dla gości wypoczywających w naszym subregionie.
Questing ma także swoje walory społeczne – aktywizuje społeczności lokalne poprzez samo przygotowanie Questu oraz sprawowanie nad nim opieki, udoskonalaniem go i promowaniem. W te działania mogą angażować się np. organizacje pozarządowe, grupy nieformalne oraz uczniowie z nauczycielami z lokalnych szkół.
Organizowane warsztaty pozwolą uczestnikom nabyć praktycznych umiejętności tworzenia Questów (w tym przypadku efektem warsztatów będzie wspólne opracowanie jednego Questu o miejscowości Gołąb) oraz utworzyć sieć współpracy w naszym subregionie, która będzie promować tego typu formę turystyki.
Z uwagi na to, że grupa szkoleniowa liczyć może maksymalnie 25 osób, uprzejmie prosimy o zgłoszenie uczestników szkolenia w terminie do 24.01.2011 r. do godz. 14.00 telefonicznie: 81 50160140 lub 81 50 16141 albo mailem: lgd@zielonypierscien.pl.
Osoby do kontaktu: Aneta Sosik-Kierszniewska – Koordynator Projektów, tel./fax (81) 50 16140 oraz Zbigniew Pacholik – Kierownik Biura, tel. (81) 50 16141, w godz. 7.30 – 15.30.
program_szkolenia_questing_Golab_1.doc
Wizyty z ostatnich 30 dni: 4907
Wszystkie wizyty: 253841
Wszystkie odsłony: 3051985
Użytkownicy online: 8