Local Action Group final
Zielony Piercie
Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty Data: 27.04.2016

E-pocztówki

Zobacz galerie z: E-Pocztowka

Partnerzy

opublikowano: 2011-11-03 14:07:30

gp_r_2.jpg

 

LGD Zielony Pierścień jest członkiem Krajowej Sieci Grup Partnerskich, wspieranej przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska

 

bursztynowy_szlak_greenways.jpg

LGD „Zielony Pierścień” jest koordynatorem lokalnym Bursztynowego Szlaku na odcinku
od Janowca do Dęblina


LGD „Zielony Pierścień” jest partnerem lokalnym Nałęczowskiego Ośrodka Kultury w Programie „Dom Kultury+”
 


Osiągnięcia

opublikowano: 2011-05-25 10:47:38

agroliga_2010.jpg

„LGD ‘ZP’ w konkursie AgroLiga 2010 zdobyła tytuł Mistrza Rejonowego w kategorii firma”

ue2.jpg            3.jpg        logo_prow_m1.jpg

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - Europa inwestująca w obszary wiejskie



Questy to przygoda dla turystów i promocja miejscowości
opublikowano: 2011-03-24 13:01:58

Na obszarze Lokalnej Grupy Działania „Zielony Pierścień” questing stał się innowacyjnym i zyskującym coraz większą popularność wśród mieszkańców narzędziem odkrywania dla turystów dziedzictwa kulturowego i historycznego swojej miejscowości.

 To intrygująca przygoda i najtańsza promocja każdej miejscowości (nawet tej pozornie mało interesującej), która kryje ciekawe historie miejsc i ludzi. Tych, którzy tego jeszcze nie odkryli zachęcamy do zapoznania się z tą metodą i do współpracy z nami i miłośnikami questów.

 

Questing to metoda odkrywania dziedzictwa miejsca polegająca na tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować, kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach. Kolejne miejsca na trasie odnajduje sie poprzez znalezienie odpowiedzi na zagadkę i wyszukanie w terenie odpowiadającego jej miejsca. Na końcu szlaku jest umieszczona skrzyneczka, a w niej pieczątka, której odbicie potwierdza przebycie całej trasy. W USA, gdzie powstała ta koncepcja odkrywania walorów przyrody i dziedzictwa, często questy porównywane są do poszukiwania skarbów. W Polsce najbliższa jest harcerskiej zabawie w podchody.

 

Tworzenie szlaków (questów) jest procesem, w którym uczestniczą rożni przedstawiciele lokalnej społeczności; często są one przygotowywane przez dzieci, młodzież czy grupy studentów. Do udziału w ich rozwijaniu zaprasza się osoby znające region, mające zarówno naukowa wiedzę specjalistyczna, jak i wiadomości na temat historii, legend czy lokalnych anegdot. Twórcy questów współpracują z instytucjami i organizacjami, które mogą dostarczyć im dodatkowych materiałów oraz rzetelnych informacji. Korzysta się też z publikacji, map historycznych i współczesnych, archiwów.

 

W naszej LGD wszystko zaczęło się od pierwszego warsztatu, który odbył się w Nałęczowie we wrześniu 2010 r. dzięki wsparciu Fundacji „Partnerstwo dla Środowiska” z Krakowa. W wyniku warsztatów, które poprowadzili: Małgorzata Fedas i Krzysztof Florys, powstał pierwszy Quest pt. „Nałęczów – źródło przygody”. W Nałęczowie zawiązała się także nieformalna grupa miłośników tej metody, która tworzyła następne instrukcje do wypraw odkrywców w swojej miejscowości i brała udział w kolejnych warsztatach odbywających się w innych gminach pomagając w wierszowaniu instrukcji i przygotowaniu oprawy graficznej questu.

 

Z inicjatywy tej grupy Nałęczowski Ośrodek Kultury zorganizował podczas ferii zimowych dla dzieci i młodzieży „Wielką Wyprawę Odkrywców”. Wzięło w niej udział blisko 70 dzieci z Nałęczowa i Piotrowic pod Nałęczowem. Pojawili się nawet mali turyści z Lublina zachęceni trzygodzinną audycją radiową poświęconą w całości questingowi przygotowaną w Radiu Lublin. LGD „Zielony Pierścień” dzięki organizowanym warsztatom zainteresował questami regionalne media.

 

W lutym 2011 r. odbyły się kolejne dwudniowe szkolenia pn. „Odkrywanie dziedzictwa miejsca -warsztaty edukacji regionalnej metodą questing” zorganizowane przez Lokalną Grupę Działania „Zielony Pierścień”. Tym razem warsztaty odbyły się w Wąwolnicy, z udziałem młodzieży oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, nauczycieli i pasjonatów turystyki. Efektem prac jest Quest pn. „Od Kraka do Sacrum”, który „oprowadza” turystę szlakiem ciekawych miejsc po Wąwolnicy, opowiadając o dziejach tej miejscowości i związanych z nią znanych postaciach. Po dopracowaniu wierszowanego tekstu i uzgodnieniu miejsca ukrycia skarbu, opiekunem Questu będzie Towarzystwo Przyjaciół Wąwolnicy.

 

LGD „Zielony Pierścień” zorganizowała także warsztaty w Markuszowie gdzie powstał Quest pn. „Markuszów Jana III Sobieskiego”. Takie zajęcia stają się świetną inspiracją dla ich uczestników do tworzenia własnych indywidualnych questów. Dla przykładu powstało już kilka indywidualnych questów oprowadzających turystów po mini skansenie „Wojciechosko Zagroda” pod Wojciechowem.

 

Mamy nadzieję, że w tym roku powstanie na naszym obszarze jeszcze kilkanaście questów, które będą ciekawą ofertą turystyczną dla gości odwiedzających nasz subregion, stanowiącą doskonałe uzupełnienie oznakowanych szlaków i tras turystycznych.

 

Wszyscy, którzy są zainteresowani poznaniem metody questing i chcą tworzyć questy o swojej miejscowości lub innych ciekawych miejscach prosimy o kontakt mailowy: lgd@zielonypierscien.pl lub telefoniczny 81 50 16141.
Poniżej zamieszczamy przykładowe instrukcje questów przygotowane przez mieszkańców z naszego obszaru:

quest_Prus_Naleczow.pdf      quest_papieski.pdf      o_dawnym_zyciu_na_wsi.pdf

                markuszow_warsztaty.jpg
                  Warsztaty w Markuszowie

                markuszow_pieczec.jpg
                  Pieczęć skarbu questu "Markuszów Jana III Sobieskiego"

               markuszow_kosciol.jpg
                  Grafika do questu autorstwa Kamili Bartuzi, jednej z uczestniczek warsztatów

                markuszow_warsztay_1.jpg
                  Wyprawa w teren - identyfikacja kluczowych obiektów i miejsc

                wawolnicawarsztaty.jpg
                 Warsztaty w Wąwolnicy

               wawolnica_mapa.jpg
                 Odręczna mapka questu przygotowana na warsztatach

powrót

Filtruj:

X