Local Action Group final
Zielony Piercie
Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty Data: 27.04.2016

E-pocztówki

Zobacz galerie z: E-Pocztowka

Partnerzy

opublikowano: 2011-11-03 14:07:30

gp_r_2.jpg

 

LGD Zielony Pierścień jest członkiem Krajowej Sieci Grup Partnerskich, wspieranej przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska

 

bursztynowy_szlak_greenways.jpg

LGD „Zielony Pierścień” jest koordynatorem lokalnym Bursztynowego Szlaku na odcinku
od Janowca do Dęblina


LGD „Zielony Pierścień” jest partnerem lokalnym Nałęczowskiego Ośrodka Kultury w Programie „Dom Kultury+”
 


Osiągnięcia

opublikowano: 2011-05-25 10:47:38

agroliga_2010.jpg

„LGD ‘ZP’ w konkursie AgroLiga 2010 zdobyła tytuł Mistrza Rejonowego w kategorii firma”

ue2.jpg            3.jpg        logo_prow_m1.jpg

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - Europa inwestująca w obszary wiejskie



II Festiwal Produktu Lokalnego w Nałęczowie pomyślny dla wytwórców i radosny dla turystów. Czy będzie kolejna edycja?
opublikowano: 2011-08-01 10:46:55

Takie pytanie stawiali nam uczestnicy Imprezy na zakończenie. Znów Festiwal Produktu Lokalnego cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem  turystów i gości z całej Polski, mieszkańców gmin należących do Lokalnej Grupy Działania „Zielony Pierścień” oraz dziennikarzy. Pogoda była dla nas łaskawa, chociaż deszczowy poranek nie zapowiadał pomyślnej aury. Każdy kto przyszedł mógł nie tylko degustować lokalne smakołyki i podziwiać rodzime rękodzieło, ale także spotkać się i porozmawiać z lokalnymi wytwórcami.

 

Gwiazdami Festiwalu byli lokalni wytwórcy produktów spożywczych, rękodzieła, pamiątek turystycznych, artyści śpiewający i grający w lokalnych zespołach oraz pomysłodawcy i organizatorzy imprez pielęgnujących dziedzictwo kulturowe lokalnych społeczności. Festiwal był świętem naszej "LOKALNOŚCI".

 

Patronat honorowy objęty został przez Marszałka Województwa Lubelskiego, Starostę Puławskiego i Burmistrza Nałęczowa a patronat medialny przez: Radio Lublin, Kurier Lubelski i portal internetowy: WWW.kulturaludowa.pl.

 

Impreza otworzona została uroczyście o godzinie 14.00 przez Krzysztofa Hetmana, Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Przemysława Zaleskiego, wicedyrektora Departamentu Koordynacji Projektów Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim.  

 

Otwarcie festiwalu, od lewej: Krzysztof Hetman - Marszałek Województwa Lubelskiego, Przemysław Zaleski - wicedyrektor Departamentu Koordynacji Projektów Europejskich, Zbigniew Pacholik - Prezes LGD, Andrzej Ćwiek - Burmistrz Nałęczowa

 

W wielkim festiwalowym namiocie czekało na gości ponad 40 stoisk przygotowanych przez lokalnych producentów i artystów. Można było smakować lokalne potrawy serwowane m.in. przez Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych Gminy Markuszów, Stowarzyszenie „Wojciechowskie Arianki” z Wojciechowa, Stowarzyszenie „Aktywna Wieś” z Drzewiec (gm. Nałęczów), Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju „Wokół Bystrej” z Celejowa (gm. Wąwolnica), Stowarzyszenie „U źródeł Ciemięgi” z Miłocina (gm. Wojciechów), Stowarzyszenie Kobiet Gminy Końskowola „Róża”, Stowarzyszenie „Nasza Wieś” z Żerdzi (gm. Żyrzyn), Koło Gospodyń Wiejskich z Baranowa a także gospodarstwa agroturystyczne „Gajowianka” z Nowego Gaju (gm. Wojciechów) i „Mleczna Droga” z Zawady (gm. Wąwolnica). „Wojciechowskie Arianki”, pod okiem pani Haliny Jarosińskiej, w trakcie Festiwalu ugotowały do degustacji w wielkim kotle „przebojową” parzybrodę, która jest naszym produktem lokalnym. Była tak smaczna, że szybko zniknęła …

 

Festiwal był także okazją do degustacji naszych lokalnych nadwiślańskich win wyprodukowanych przez winiarzy ze Stowarzyszenia Małopolskiego Przełomu Wisły z Janowca nad Wisłą, którzy odtwarzają średniowieczne tradycje winiarskie w naszym regionie.

 

Można było również podziwiać i nabyć lokalne wyroby rękodzielnicze oraz pamiątki na kilkunastu stoiskach przygotowanych przez artystów m.in. z Klubu Twórców Ludowych z Kazimierza Dolnego, Klubu Haftu „Ziemianka” z Nałęczowa, „Wojciechoski Zagrody” i Stowarzyszenia „Wojciechowskie Arianki” z Wojciechowa, Regionalnej Izby Tkackiej z Borysowa (gm. Żyrzyn), Stowarzyszenia ”Nasza Wieś” z Żerdzi, Galerii „Czerwone Wino” z Kazimierza Dolnego  oraz twórców i artystów prowadzących agrokwatery: „Pod Lipami” w Palikijach (gm. Wojciechów) i w Karmanowicach (gm. Wąwolnica).

 

Wytwórcy produktów kulinarnych i rękodzieła chętnie rozmawiali o swoich kulinarnych i artystycznych pasjach z turystami i gośćmi indywidualnie przy stoiskach i na scenie przed całym audytorium.

 

Bardzo dużym zainteresowaniem gości cieszyły się interaktywne stoiska z pokazem: wytaczania naczyń z gliny przez Małgosię Kowalczyk z "Wojciechoski Zagrody", tkania na tradycyjnym warsztacie tkackim przez Krystynę Nakonieczną z Borysowa, przędzenia lnu przez Zofię Grzegorzak z Zagród (gm. Żyrzyn), jazdy na nietypowych rowerach przez Józefa Majewskiego (szalonego konstruktora jednośladów z Gołębia), tradycyjnego ubijania masła przez Halinę Jarosińską oraz tworzenia pamiątek z masy solnej przez Annę Sadurską z Karmanowic (gm. Wąwolnica).

 

Zofia Grzegorzak z Zagród (gm. Żyrzyn) prezentuje ciekawskim przędzenie lnu

 

Podczas Festiwalu występowali miejscowi muzycy i zespoły wokalno-instrumentalne tylko z gmin należących do LGD: Kapela Wojciechowska, Zespół „Kalina” z Markuszowa, Zespół „Oblasianki” z Oblas (gm. Janowiec), Gminna Orkiestra Dęta z Kurowa, Martyna Korzeniowska z Gołębia, Zespół Wokalny „Kaolinki” z Baranowa, Zespół Biesiadny „Dwa Księżyce” z Kazimierza Dolnego, chór z Żyrzyna oraz prawdziwe muzyczne objawienie Festiwalu – duet Leszek Iwaniak (akordeon i śpiew) z Wojciechowa oraz Anna Grzegorczyk ze Starego Gaju (gm. Wojciechów). 

 

Kapela Wojciechowska

 

Spory ruch był także na stoisku LGD. Goście mogli otrzymać materiały informacyjne i promocyjne o naszej organizacji i podejmowanych inicjatywach. Prawdziwym hitem były questy, czyli wierszowane instrukcje dla turystów – pasjonatów turystyki z zagadkami. Questy prowadziły po nieoznakowanych dwu szlakach turystycznych w Nałęczowie. Aby dojść do celu – do skarbu, turysta musiał rozwiązać zagadki i odgadnąć hasło. Zabawa cieszyła się dużym zainteresowanie. Na stoisku mieliśmy 100 questów i wszystkie zostały turystom wydane przez goszczące na naszym stoisku panie: Wiesławę Dobrowolską-Łuszczyńską i Sabinę Seroczyńską-Kozubę, wielkie miłośniczki i promotorki questingu z Nałęczowa. Ponad 20 turystów przeszło oba szlaki,  dotarło do skarbu i zgłosili się do naszego namiotu. Szczęśliwi odkrywcy pochodzili m.in. z Lublina, Nałęczowa, Puław, Koszalina, Tomaszowa Mazowieckiego, Ząbek, Zamościa i dalekich Tarnowskich Gór.  W nagrodę otrzymali od nas specjalne upominki, tj.: koszulki i kubeczki promocyjne oraz Słodkie Pierścienie, a z Klubu Haftu Ziemianka nagrody ufundowały: Krystyna Bednarska (szydełkowego łabędzia), Krystyna Sadowska (szydełkową serwetę), Halina Kurek (ozdobne pudełko na bizuterię), Krystyna Tarka (haftowane kartki świąteczne) oraz Wiesława Dobrowolska – Łuszcyńska (haftowaną serwetę „Śniadanie z Oktawią”). Przypomnijmy, że dwa questy, o których mowa tj. „Nałęczów – źródło przygody” oraz „Śladami papieża – Jana Pawła II” można pobrać z naszej strony internetowej w zakładce „Turystyka z zagadkami”. Skarby czekają na tych, którzy odgadną wszystkie zagadki w queście. Życzymy powodzenia ….

 

Jadwiga Sawa-Bednarczyk i Sabina Seroczyńska-Kozuba promują wyprawy odkrywców

 

Turyści zaopatrują się w questy przy stoisku LGD

 

 

Na zakończenie imprezy członkowie Zarządu LGD wręczali nagrodzonym wytwórcom upominki oraz certyfikaty Znak Promocyjny "Produkt Lokalny Zielonego Pierścienia". 

 

Poniżej zamieszczamy link do zdjęć z Festiwalu:

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150248157677304.325243.109068567303

www.pulawy.naszemiasto.pl

powrót

Filtruj:

X